Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź jaka jest tam woda!

 

Wakacje pomału mijają ale… podróżujemy przecież cały rok.

Kierunków podróży mamy do wyboru całe mnóstwo! A ja często spotykam się z pytaniem o konkretny kraj i czy na miejscu można bezpiecznie skorzystać z wody wodociągowej? Gdzie można pozyskać informację o jej jakości?

Dlaczego woda wodociągowa może różnic się pod względem jakości w różnych częściach świata?

Warto o tym pomyśleć, nim nabawimy się niemiłych wspomnień z podróży!

Jakość wody wodociągowej w UE

Generalnie ocenia się, że mieszkańcy państw członkowskich Unii Europejskiej mają dostęp do wody o bardzo dobrej jakości. Parametry jakościowe wody przeznaczonej do spożycia – do ubiegłego roku - warunkowały zapisy Dyrektywa Rady 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Aktualnie obowiązującym aktem ustawodawczym w tym zakresie jest Dyrektywa Parlamentu  Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Tu pierwsza wskazówka – podróżując do państw UE masz duże prawdopodobieństwo, że woda wodociągowa jest tam bezpieczna do spożycia.

Musze tu jedynie wspomnieć, że obowiązująca Dyrektywa dopuszcza jedynie należycie uzasadnione odstępstwa dla nowych obszarów zasilania w wodę  pod warunkiem bezwzględnego zachowania warunków bezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego.

Drugie odstępstwo dotyczy obowiązku wprowadzenia wymogów Dyrektywy liczonym w maksymalnym okresie 6 lat od daty przystąpienia danego kraju do Unii Europejskiej (wcześniej obowiązująca dyrektywa dawała takie odstępstwo w okresie maksymalnym 9 lat).

Ocena jakości kranówki w Polsce

Zakłady produkujące wodę na cele zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę w Polsce – w związku z zapisami powyżej wspomnianej Dyrektywy UE są zobowiązane do zachowania w stopniu minimalnym warunków nałożonych tych dokumentem.

Obowiązujące w Polsce rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – kopiuje wymogi pierwotnej wersji zapisów dyrektywy UE w tym względzie. Nowe warunki, nieco bardziej restrykcyjne – będą mgły być wprowadzone w dłuższej perspektywie.

A co z resztą krajów poza UE?

Stan jakości wody wodociągowej jest różny i zależy od wielu czynników a w głównej mierze:

  • stopnia rozwinięcia technologii i sytuacji ekonomicznej,
  • dostępu do ujęć wody, także z punktu widzenia ich jakości,
  • dostępności systemów wodociągowo-kanalizacyjnych.

Gdzie sprawdzić z jaką wodą mamy do czynienia?

Odsyłam na adres rządowej strony amerykańskiego agencji zapobiegania chorobom zakaźnych (CDC), gdzie zebrano dane dotyczące wszelkich aspektów związanych ze zdrowiem w kontekście podróżowania.

Na stronie 👉tutaj po wyszukaniu kierunku naszej planowanej podróży (warto oczywiście zapoznać się z wszystkimi informacjami) - szczególnie polecam punkt: Jedz i pij bezpiecznie  („Eat and drink safely”). Tam właśnie znajdziesz informacje czy w danym kraju możesz bezpiecznie korzystać z wody z kranu.

Co ważne – jeśli woda wskazana jest jako nienadająca się do spożycia – nie wolno nią także myć zębów (i brać do ust w czasie mycia się), sporządzać kostek lodu do napojów, a także myć owoców czy warzyw spożywanych na surowo.

Jak CDC ocenia wodę w najpopularniejszych kierunkach podróży z Polski?

Wg dostępnych danych najatrakcyjniejsze kierunki zagranicznych podróży wakacyjnych w tym roku to: Grecja, Egipt, Hiszpania i Bułgaria a potem kolejno Cypr, Tunezja i Malta.

Wg opracowania CDC tylko w Grecji, Hiszpani i na Malcie polecane jest spożywanie wody wodociągowej a w pozostałych krajach z powyższej listy zaleca się picie wyłącznie wodę butelkowaną.


Jaki zatem planujesz wyjazd zagranicę i czy jest tam bezpieczna woda wodociągowa?

Jeśli mój artykuł jest wartościowy – zapraszam do obserwowania mojego bloga o wodzie.

Komentarze