Deszcz – darmowa woda

 

Obieg wody przyrodzie przewiduje zatrzymanie deszczu w miejscu powstania opadu. Ten wsiąkając w glebę nawadnia ją i odbudowuje zasoby wód podziemnych.

Wody do życia potrzebuje także roślinność – aby mogła nam dać przyjemny cień i czystsze powietrze.

Co jednak zrobić w okresie letnim, gdy następują gwałtowne opady a pomiędzy nimi - długie okresy bezdeszczowe?

Deszcz a zabudowa miejska

Postępująca zabudowa miejska stwarza wyzwanie z zagospodarowaniem wody opadowej, która wg założeń - powinna szybko zniknąć z terenów uszczelnionych (ciągi komunikacyjne, parkingi). Ma to realny wpływ na zwiększenie odpływu wód do kanalizacji deszczowej. A skutkiem podłączania kolejnych powierzchni wymagających odwodnienia do istniejącej, już mocno przeciążonej kanalizacji deszczowej, są lokalne podtopienia mające nieprzyjemne konsekwencje dla mieszkańców i kierowców.

Taki schemat ma również wpływ na spotęgowanie zanieczyszczenia wody wraz z jej odpływem, ponieważ cały deszcz wraz z ładunkiem zanieczyszczeń trafia do kanalizacji, co w naturalnym procesie infiltracji deszczu przez ziemię zostałoby w niej zatrzymane.

Deszcz na własnej posesji

Często spotykam się (zawodowo opiniuję rocznie kilkadziesiąt projektów odwodnienia tras komunikacyjnych) z podłączeniem odprowadzania wód opadowych z dachów budynków prywatnych do istniejącej kanalizacji deszczowej przy drogach. W konsekwencji, wody te kilka kilometrów dalej odprowadzane są do rzeki lub rowu melioracyjnego. Jedyna myśl, jaka mi przychodzi do to głowy marnotrawstwo wody w takich przypadkach.

Woda zebrana w czasie opadu na własnej posesji (z dachu domu czy budynku gospodarczego) może być zmagazynowana w zbiorniku a następnie wykorzystana w porze bezdeszczowej.

Wystarczy podłączenie rynien zbierających deszcz ze zbiornikiem typu beczka lub podziemny zbiornik retencyjny – aby dysponować darmową wodą na własne potrzeby.

Ile wody można zyskać?

Uproszczona metoda wyliczenia objętości wód opadowych możliwych do zebrania - to znajomość wielkości powierzchni dachu i wielkości opadu charakterystycznego dla danego rejonu. 

Dla przykładu - z powierzchni dachu mojego domu (ok 170m2) we Wrocławiu mogę zebrać w ciągu roku ponad 90m3 wody opadowej. Gdybym tyle jej pobrała z instalacji wodociągowej – mój rachunek za wodę i ścieki w skali roku byłby wyższy o ponad 1000zł (gdyż moja umowa na dostawę wody zawiera koszt odprowadzania ścieków w ilości równoważnej do pobranej wody).

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Przede wszystkim do podlewania roślin i prac ogrodowych np. opłukiwanie z ziemi warzyw, też do spłukiwania chodników, schodów czy tarasów oraz opłukiwania samochodu.

Stosując specjalną instalacje do podczyszczania deszczówki można ją także wykorzystać jako woda do spłukiwana toalety lub prania.

Masz pomysł na inne sposoby zagospodarowania wody opadowej w przestrzeni miejskiej? Z pewnością poruszę ten temat w kolejnych artykułach!

Zapraszam do obserwowania mojego wodnego bloga 💙💦

Komentarze

  1. Woda deszczowa posiada szerokie zastosowanie, zdecydowanie warto ją gromadzić. Zebraną wodę deszczową można przeznaczyć choćby do podlewania ogrodu. Bardzo dobry artykuł :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz