Niebieska planeta


Określenie Ziemi jako: niebieska planeta, ma dla mnie sentymentalne znaczenie. Kojarzy mi się bowiem z czasem, gdy jako nastolatka sięgnęłam po komiksy fantastyczno-przygodowe z serii Ekspedycja, oparte na koncepcji Ericha von Dänikena, mówiącej o wpływie istot pozaziemskich na ziemską cywilizację. Ziemia była w nich przedstawiana jako bogata w zasoby wodne, co było widoczne z kosmosu – stąd nadano jej takie właśnie określenie.

Woda na ziemi

Woda pokrywa ok. 71% powierzchni naszej planety. Większość to zasoby powierzchniowe, czyli woda zgromadzona przede wszystkim w oceanach oraz morzach a także rzekach, jeziorach i stawach.

Około 97% tych zasobów to słone wody oceanów i wchodzących w ich skład mórz – określane jako wszechocean. Pozostałe około 3% to woda słodka.

Znaczna część wody słodkiej, bo ponad 68% to lodowce i stała pokrywa śnieżna, natomiast niemal 31% to wody podziemne. Mniej niż 1% to powierzchniowe wody słodkie.

W skład powierzchniowych wód słodkich wchodzą – w ilościach około 87% jeziora, 11% bagna a 2% rzeki.

Dostęp do wody

Wg analiz - mniej niż 1% słodkich wód nadaje się do bezpośredniego wykorzystania przez człowieka. Jeśli chodzi o dostęp do zasobów wodnych, problemem podstawowym jest bardzo nierównomierny jej rozkład w przestrzeni oraz występowanie w czasie. Deficyt wody najbardziej odczuwają kraje środkowej i północnej Afryki, Azji Środkowej oraz Ameryki Południowej.

Problemem jest także nieracjonalne gospodarowanie wodą co skutkuje brakiem dostępu do odpowiedniej ilości i jakości wody w wielu krajach, a okresowo z niedostatkiem wody mierzą się także kraje określanych jako bogate.

Zasoby wodne w Polsce

Średnio mieszkaniec Europy w ciągu roku ma do dyspozycji 5000m3 wody, natomiast w Polsce średnio tylko około 1800m3, natomiast w latach deficytowych (suchych) tylko 1100m3 wody na rok.

Ten parametr ściśle powiązanych jest z dostępem do zasobów wody pitnej, którą  warunkuje klimat i warunki hydrologiczne.

Nasz kraj na tle Europy jest uznawany za jeden z najuboższych w wodę i narażony na tzw. stres wodny, którego bodźcem jest niedobór wody w glebie ale także co raz częściej występujące nadmiary wody w postaci powodzi.

Podsumowanie

Świadomość powyższych danych jest istotna z punktu widzenia działań koniecznych do podejmowania - w celu ochrony zasobów wodnych. I ważne są także jednostkowe wysiłki, ponieważ one także robią skalę. Woda zawsze była co nie znaczy, że zawsze będzie. 

Myślmy perspektywicznie i chrońmy wodę w najbliższym otoczeniu.

Kolejne artykuły będą dotyczyć sposobów na oszczędzanie wody – zapraszam do obserwowania mojego wodnego bloga 💙💦

Komentarze

Prześlij komentarz