Źródlana czy mineralna?

 

Regularne picie wody to warunek konieczny do zachowania dobrego zdrowia. To bezdyskusyjna prawda. Ale jaka wodę wybrać i co kryje się pod oznaczeniami na dostępnych wodach? A jak woda będzie najlepsza dla nas?

Woda mineralna

To naturalna woda pozyskiwana z podziemnych warstw wodonośnych, znajdujących się poniżej warstw nieprzepuszczalnych. Dzięki położeniu tych źródeł – pozyskiwana woda jest izolowana od czynników zewnętrznych, a jej skład jest uzależniony od rozpuszczonych w niej minerałów, czyli skał przez które przepływała.

Wg obowiązujących zapisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jednolity Dz. U. 2020 poz. 2021) - naturalna woda mineralna to woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, różniąca się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi.

Rodzaje wód mineralnych

Są uzależnione od zawartych w niej soli mineralnych, a ich ogólna ilość klasyfikuje rodzaje wód mineralnych jako:

  • bardzo niskozmineralizowane – do 50 mg/l
  • niskomineralizowane – od 51 do 500 mg/l,
  • średniomineralizowane – od 501 do 1500 mg/l,
  • wysokomineralizowane - powyżej 1500 mg/l.

Woda żródlana

to woda zawierająca poniżej 500 mg/l rozpuszczonych soli mineralnych. Ma ona neutralny smak i jest polecana szczególnie dla dzieci i niemowląt czy osób starszych. Odnosząc się do zawartych w niej ilości minerałów – wodę tę z powodzeniem można przyrównać z kranówką (zawierającą zwykle 250-300 ml/l) o ile oczywiście ufamy jej składowi.

Wodę określa się jako mineralną gdy zawiera w swym składzie jony minerałów powyżej 500 do około 1000mg/l. Ta woda jest twardsza (nie nadaje się do gotowania), ma bardziej wyrazisty smak, uzależniony od ilości i zawartości minerałów w niej zawartych. Ta polecana jest przed wszystkim dla osób potrzebujących uzupełniać niedobory minerałów czy np. uprawiających sport.

Wody lecznicze

czyli te, które zawierają w swoim składzie ogólną ilość minerałów powyżej 1000mg/l a ponadto zawierają związki, które nadają im charakter leczniczy - czyli pozwalają przyswajać te substancje, bądź wspomagają regulację funkcji fizjologicznych organizmu. Ze względy na zawarte domieszki wody te dzielą się na:

  • wody żelaziste – min. 10 mg/l jonu żelazawego (Fe2+),
  • wody fluorkowe – min. 2 mg/l jonu fluorkowego,
  • wody jodkowe – min. 1 mg/l jonu jodkowego,
  • wody siarczkowe – min. niż 1 mg/l siarki dwuwartościowej,
  • wody krzemowe – min. 70 mg/l kwasu metakrzemowego,
  • wody radonowe – min. 74 Bq/l radonu,
  • wody kwasowęglowe – od 250 do 1000 mg/l dwutlenku węgla wolnego,
  • szczawa - powyżej 1000 mg/l dwutlenku węgla wolnego.

Wody lecznicze – w zależności od składu i właściwości – oprócz picia zaleca się też do inhalacji, płukanek czy kąpieli – w uzgodnieniu z lekarzem.

Oznaczenia na wodach butelkowych

Przepisy zobowiązują producenta wody do oznakowania wód butelkowych – oprócz określenia ich nazwy prawnej oraz handlowej ale także oznakowania miejsca i sposobu jej wydobycia, informacji o zastosowanych procesach jakim poddana była woda i właściwości wód.

Producent podaje na etykiecie ogólną zawartość rozpuszczonych w niej składników mineralnych (w mg/l) oraz zawartość charakterystycznych składników mineralnych, w podziale na aniony (wodorowęglanowy, siarczanowy, chlorkowy, fluorkowy) i kationy (potasowy, sodowy, magnezowy, wapniowy).

A na koniec…

ciekawostka – najdroższa woda na świecie to Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani i kosztuje za 750ml - 60 tysięcy dolarów. Na cenę wody ma wpływ jej pochodzenie ze źródeł we Francji, Fidżi oraz islandzkiego lodowca ale także niezwykła butelka – rzeźba powleczona 24 karatowym złotem.

Jak widać bogactwo dostępnych rodzajów wód pod względem smaku i właściwości - jest ogromne. Warto rozpoznać własne potrzeby i świadomie wybrać wodę najlepszą dla nas.

A jaka jest Twoja ulubiona woda? Napisz i obserwuj mój wodny blog 💙💦💧


Komentarze

  1. Mineralna lekko gazowana jest dla mnie osobiście najlepsza, ale pijam co jest pod ręka gdy jestem spragniony, kranówka też :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz