Środki czystości a oszczędzanie wody


Podczas prac porządkowych zużywamy znaczne ilości wody. Sprzątać musimy, ma to wpływ na nasze zdrowie, trwałość przedmiotów użytkowych i poczucie estetyki.

Czy wiesz, że kierując się wyborem środków czystości także masz wpływ na ilość zużywanej wody?

Rozprawmy się dziś z tym tematem.

Rodzaje środków czystości

Nie ma jednego środka uniwersalnego, pozwalającego utrzymać w czystości wszystkie przedmioty i powierzchnie. Niegdyś takim środkiem była właśnie woda, ale samą wodą nie zlikwidujemy zabrudzeń, z którymi mamy do czynienia w obecnych czasach.

Ekologiczne środki czyli bazujące na substancjach naturalnych takich jak sok z cytryny, naturalne szare mydło, soda oczyszczona czy ocet, są najpewniej najmniej inwazyjne dla środowiska wodnego. Producenci środków czystości są czujni na świadomość oraz potrzeby konsumentów i dostępność na rynku środków ekologicznych jest teraz porównywalna z obecnością klasycznych środków.

Szeroki wachlarz dostępnych w ofercie środków czystości sprawia, że mamy swoich ulubieńców – ja oczywiście także. Dziś zachęcę Ciebie do zerknięcia na to co masz w swoim domowym „laboratorium”, czy właściwie tego używasz i jak możesz działać z wizją oszczędzania wody.

Środki, które trafiają do kanalizacji

czyli wszystkie te, po użyciu których wymagane jest spłukanie ich wodą.

Pranie – proszki, płyny i kapsułki. I niezastąpiona pralka, która w domu „chodzi” codziennie, szczególnie gdy wśród domowników są dzieci. Różnorodność dostępnych środków sprawia, że mamy gotowe recepty na wszystkiego rodzaju plamy i potrzeby.

Do mycia i zmywania – czyli płyny do mycia ręcznego naczyń i kapsułki do zmywarki. A także specjalistyczne środki do likwidacji przypaleń czy usuwania kamienia. Mają być szybkie i skuteczne w walce z brudem, zaciekami i tłuszczem, szczególnie jeśli w kuchni „gotowanie” nie ogranicza się wyłącznie do przygotowywania kawy 😉 Natomiast w łazience – szereg specyfików do dbania o czystość i dezynfekcję wc, umywalki czy wanny.

Do mycia powierzchni – czyli podłóg i ścian różnego rodzaju oraz stopnia ich zanieczyszczenia, w tym też walka o kolor fug czy z pleśnią.

Rodzajów problemów i broni na nie jest cała masa. A czy zastanawiałeś się co odprowadzasz do kanalizacji przy spłukiwaniu pozostałości środków do sprzątania wraz z wodą?

Skład środków czystości

Substancją bazową w środkach są środki powierzchniowo czynne, które obniżając napięcie powierzchniowe wody mają właściwości emulgujące, myjące i piorące a tym samym wpływ na usuwanie zanieczyszczeń.

Środki zmiękczające wodę mają zapobiegać strącaniu się trudno rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu (w proszkach do prania i środkach do zmywarek).

Wybielacze usuwają szarawe zabarwienie białych tkanin.

Środki enzymatyczne mające zdolność rozkładania związków pochodzenia organicznego tworzące plamy (zawierające w swoim składzie białka).

Inne składniki to etanol, chlorek sodu, kwas cytrynowy, a także niewielkie ilości substancji konserwujących. Ponadto składnikiem może być też (np. płynach do mycia naczyń) gliceryna lub lanolina dla ochrony dłoni. Substancje barwiące i zapachowe są natomiast dodawane dla lepszego odbioru produktu przez konsumentów. 

Czytasz etykiety?

Każdy producent podaje skład oferowanego produktu (a w przypadku związków powierzchniowo czynnych ich rodzaj tj. anionowe, kationowe, amfoteryczne czy niejonowe oraz ich stężenie - najczęściej wyrażone w procentach wagowych np. mniej niż 5%) a także zalecany sposób użycia oraz ilość produktu, tak aby zapewnić jego skuteczne działanie.

Producent oznacza też stopień szkodliwości środków i zasady bezpiecznego ich używania, szczególnie jeśli masz do czynienia ze środkiem toksycznym, drażniącym lub żrącym.

Wnioski

Jakiś czas temu to stopień spieniania środka świadczył o jego potencjale, ten mit jednak dawno został obalony. Aby mieć realny wpływ na oszczędzanie wody w swoim otoczeniu - wybieraj środki (jeśli to tylko możliwe) na bazie naturalnych składników, a przede wszystkim skoncentrowane i skuteczne w działaniu - do którego zostały stworzone. Używaj ich w sposób i w ilościach zalecanych – ponieważ zastosowanie go z nadwyżką nie wpłynie na jego skuteczność a jedynie spowoduje konieczność spłukania go zwiększoną ilością wody wodociągowej.

(Ważna) ciekawostka na koniec

Najbardziej uciążliwym składnikiem środków czystości dla środowiska wodnego są fosforany, które przedostając się wraz ze ściekami do odbiorników wodnych powodują ich eutrofizację, czyli intensywny rozwój roślin i mikroorganizmów wodnych – poprzez tzw. zakwit. Proces ten stopniowo powoduje zarastanie zbiorników wodnych i przekształcanie ich w bagno. Tym bardziej ważne jest racjonalne stosowanie środków czystości oraz wybieranie tych, które charakteryzują się właściwościami biodegradowalnymi.

Zapraszam do wspólnego dbania o zasoby wodne – obserwuj mój blog 💙💦

Komentarze