Śnieg to też woda

 

Czy wiesz, że najczęściej zadawanym pytaniem o śnieg w internecie to: „gdzie leży śnieg?” Zapewne ze względu na to, ze w Polsce w ostatnich latach śnieg w zimie to widok niecodzienny i tęsknimy za zabawą na śniegu.

Dziś będąc na sankach z rodziną zastanawiałam się kto miał z tej zabawy większą frajdę – rodzice czy dzieci 😊

Oto co jeszcze warto wiedzieć o śniegu! ❄

Dlaczego śnieg jest biały?

Kryształek śniegu jest faktycznie przeźroczysty, jednakże jego budowa – liczne załamania i nieregularności kształtu sprawiają, że światło załamuje się i daje wrażenie barwy białej.

Jeśli światło przechodzi przez obiekt bez rozpraszania – wówczas ten obiekt jest przeźroczysty. Fajnie zobrazuje to eksperyment – zamrażamy w pojemniku wodę i powstaje przeźroczysta tafla lodu, która po starciu na tarce staje się… biała.

Jak powstaje śnieg?

To jeden z rodzajów opadu, stanowiących etap cyklu hydrologicznego. Z ta różnicą, że śnieg powstaje w chmurach w niskich temperaturach. W zależności właśnie od temperatury, wilgotności oraz ciśnienia powietrza powstają różne formy kryształków śniegu. Początek powstania kryształka to maleńki pyłek, na którym zachodzi kondensacja lodu. Z niego, w zależności od wspomnianych parametrów, krystalizują się ramiona i igły kryształka śniegu.

Kryształki śniegu są płaskie i niemal symetryczne, stad takie a nie inne ich graficzne zobrazowanie. Podobno nie ma dwóch identycznych płatków śniegu.

Dlaczego śnieg skrzypi pod nogami?

Śnieg po którym chodzimy to miliony kryształków śniegu. Gdy temperatura otoczenia tylko nieco przekracza 0oC - każdy z nich ma na swojej powierzchni cienka warstwę wody. Natomiast już w temperaturze -6 oC i poniżej ta warstewka staje się lodem – wówczas śnieg pod wpływem nacisku – skrzypi.

Podobno niektórzy potrafią określić temperaturę powietrza na podstawie tonu tego dźwięku, który - im niższa temperatura - staje się coraz wyższy.

Dodam tylko, że ta warstewka wody na powierzchni kryształka śniegu sprawia, że śnieg jest lepki i można z niego ulepić bałwana, co przy niższych temperaturach jest już niemożliwe

Czy śnieg można jeść?

Opadający śnieg (podobnie jak deszcz) przechwytuje na swej powierzchni zanieczyszczenia z atmosfery, wiec stopień jego czystości uzależniona jest od miejsca opadu. 

To oczywiste, że o zanieczyszczeniu mówi barwa śniegu. Już mali Inuici (Eskimosi) wiedzą aby żółtego śniegu nie jeść 😉, także poszarzały śnieg przy drodze jest wyraźnie zanieczyszczony.

Nawet survivalowe poradniki mówiące o możliwości wykorzystania do picia wody ze śniegu – zalecają aby po jego rozpuszczeniu odczekać, by zanieczyszczenia w nim zawarte opadły.

Pewnie niewielka ilość zjedzonego śniegu nie zaszkodzi (podczas zabawy na śniegu nietrudno o to), jednakże nie polecam traktowanie śniegu jako lodów 😋

Na koniec - jako ciekawostkę dodam, że w dniu powstania tego artykułu – 17 stycznia – obchodzimy Światowy Dzień Śniegu 

Zapraszam serdecznie do obserwowania mojego bloga 💙💦

Komentarze