Kropelki wody na szybie...

 

W okresie jesienno-zimowym to prawdziwa plaga. Czasem woda zbiera się tylko w dolnej części szyby a czasem (jak u mnie - na załączonym zdjęciu) na niemal całej szybie...

Wiele razy spotykałam się ze stwierdzeniem, że problem tkwi w samych oknach, ale czy na pewno? 

Jak dochodzi do "pocenia się" szyb okiennych?

Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem fizycznym - kondensacją, czyli skraplaniem się pary wodnej znajdującej się w powietrzu, przy jej zetknięciu się z szybą. Szyby są najzimniejszymi powierzchniami w naszych ponieszczeniach - bez względu na to jak bardzo je ogrzejemy. 

Skraplanie pary wodnej na szybie zachodzi w specyficznych warunkach tj. wilgotności powietrza oraz temperatury powierzchni, na której zatrzymują się kropelki wody - to tzw. punkt rosy. Na podobnej zasadzie powstaje poranna rosa czy też parują nasze okulary po wejściu do ciepłego pomieszczenia a także parują lustra w łazience po kąpieli.

Stopień zaparowania szyby zależy od...

no właśnie - czynnikiem determinującym zjawisko będzie stopień wilgotności powietrza w mieszkaniu. Jeśli o poranku zobaczysz drobną smugę kroplek w dolnej części szyb to naturalne zjawisko, które zapewne powstaje wyniku naszego oddychania. Wraz ze wzrostem temperatury w ciagu dnia kropelki te ponownie zmienią się w parę. Natomiast jeśli zaparowana jest cała szyba - to oznacza nadmierną wilgotność powietrza i takie ilości wody zapewne trzeba będzie usuwać aby nie dopuścić do powstania np. kałuż na parapecie i... paskudnej pleśni, jesli taki stan utrzymuje się długo. 

Jaka jest przyczyna takiej skali zjawiska? Duża wilgotność w mieszkaniu postaje podczas szeregu typowych prac domowych, takich jak gotowanie czy kąpiel a także (np. w moim przypadku) gdy suszymy pranie.

Jak zminimalizować skraplanie pary wodnej w mieszkaniu?

Wilgotność powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie ale też na stan wyposażenia w naszym mieszkaniu (sprzętu, ubrań lub książek). Prawidłowa wielkość tego parametru w pomieszczeniach mieszkalnych to ok. 40-60%. Im jest cieplej w pomieszczeniu - tym wartość ta przybiera dolną granicę, a im chłodniej - górną. Nasz stacja pogody pokazuje w chwili obecnej wilgotność na poziomie 49% (zdjęcie).

W pomieszczeniach szczególnie narażonych - zadbaj o prawidłową wentylację, a jesli trzeba zainstaluj wentylację mechaniczną. Nowoczesne okna posiadają mikrowentylację, która dba o wymianę świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia i na odwrót.

Dobrą praktyką jest wietrzenie pomieszczeń, także zimą - choć przez kilka minut. Wówczas tylko pamiętać należy o wcześniejszym zamknięciu zaworów przy grzejniku - aby nie doprowadzić do nadmiernych strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie!

Jeśli często walczysz z nadmierną wilgotnością - najlepszym rozwiązaniem będzie osuszacz powietrza - dostosowany odpowiednio do parametrów i kubatury pomieszczenia.


Ale tak z drugiej strony to całkiem ładny widok na oknie... czy tylko ja tak mam? 😂

Zapraszam do obserwowania mojego wodnego bloga 💙💦


Komentarze