Dlaczego morze jest słone?

 

Wakacje to dla mnie czas spędzany nad wodą... a już najchętniej nad morzem właśnie (pewnie dlatego, że mieszkam dość daleko od Bałtyku).

Morze kojarzy mi się z wszechobecnym piaskiem, nieustającym szumem w uszach i... słonym smakiem! To ostatnie - to nic przyjemnego, delikatnie mówiąc.

Dlaczego właściwie morze jest słone? Dlaczego różne morza są mniej lub bardziej słone? Czy woda z morza to - to samo co woda morska? I wreszcie czy woda z morza nadaje się do spożycia? Zapraszam do przeczytania odpowiedzi na te pytania 👀💧

Morze, nasze morze

Defincja jest prosta - to ogromny zbiornik wodny połączony z wszechoceanem, czyli całością wód morskich, stanowiących 97 % wód na naszej planecie (oceany i morza). 

Wszystkich mórz jest 71 i stanowią one około 11% powierzchni wrzechoceanu. Morzami nie są (tylko z nazwy): Morze Martwe i Morze Kaspijskie, ponieważ nie mają połaczenia z wszechoceanem i w rzeczywistości są słonymi jeziorami. 

Prawie wszystkie morza mają fizyczną granicę z lądem - jedynie jedno morze - Morze Sargassowe, stanowi otwartą częśc wód Oceanu Atlantyckiego. Wszystkie morza charakteryzują się indywidualnymi cechami  klimatycznymi oraz biologicznymi - stąd właśnie ich podział.

Zasolenie morza

Woda oceanów i połączonych z nimi mórz zawiera różne sole - o największym udziale: chlorku sodu, następnie m.in. chlorek magnezu oraz siarczany: magnezu, wapnia i potasu. Obliczono, że średnie zasolenie wszechoceanu wynosi 35 promili, co oznacza, że na 1 kg wody zawiera ona 35 g soli. 

Wody mórz, różnią się stężeniem zawartej mieszanki soli, na który bezpośredni wpływ ma ilość dopływających z lądu wód słodkich a także intensywność opadów atmosferycznych, parowanie i nieustanny ruch oraz mieszanie się wód. Zatem przy ograniczonym dopływie wód słodkich i wysokiej temperaturze otoczenia a w zwiazku z tym - dużym parowaniu - woda w morzu jest bardziej słona.

Morze Bałtyckie z uwagi na uwarunkowania klimatyczne i liczne zasilanie rzekami  - mimo nieprzyjemnego słonego wrażenia - jest w stosunku do średniej wartości mało zasolone, bo zaledwie w 7 promilach. Rekordzistą wśród mórz jest Morze Czerwone, którego zasolenie wynosi 40 promili.

Czy woda morska pochodzi z morza?

Nazwa wody morskiej zapewne pochodzi od zawartości niej soli, tak jak ma to miesce w wodzie w morzu. Jednak ta woda ze składem wody w morzu nie wiele więcej ma wspólnego. 

Woda morska apteczna to sterylny roztwór chlorku sodu, czasami z domieszkami, o działaniu m.in. oczyszczajacym i nawilżającym błony śluzowe nosa.

Czy słoną wodę można pić?

Nie, na pewno nie bezpośrednio. Nie nadaje się także do nawadniania upraw.

Wypicie wody słonej nie jest przyjemne ze względu na jej smak ale też sprawi, że bedziemy jeszcze bardziej odwodnieni i spragnieni, ze wzgledu na zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej naszego organizmu. Dlatego rozbitek na tratwie na środku morza (mimo wszechobecnej wody) umiera z pragnienia.

Są jednak miejsca i kraje, w których dostęp do wody słodkiej jest ograniczony lub znikomy. Deficyt wody słodkiej ma miejsce na jednostkach pływajacych lub w krajach np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Arabii Saudyjskiej (które na to stać) - gdzie przeprowadza się odsalanie wody w tzw. procesach membranowych, np. odwróconej osmozie lub poprzez odparowanie.

Jak się okazuje na Ziemi dysponujemy ogromną ilością wody, jednak większość z niej nie nadaje się do spożycia... dbajmy więc o tę, którą mamy.


Daj znać czy temat Cię zaciekawił, napisz i obserwuj mój blog, zapraszam 💙💦 


Komentarze