Wodooszczędna pralka i zmywarka!


Jeśli stoisz przed wyborem nowej pralki lub zmywarki to masz nie lada wyzwanie.

Oprócz estetyki, pojemności, wymiarów, trybów działania, dodatkowych funkcji czy marki - sprawdzisz prawdopodobnie czy sprzęt ten działa cicho, aby ich działanie nie dominowało w odgłosach domowych. Prawdopodobnie też zwrócisz uwagę na klasę energetyczną – czyli informację o zużyciu energii przez sprzęt ją wykorzystujący.

Ja dziś zachęcę Cię do sprawdzenia także parametru zużycia wody przez pralkę i zmywarkę – ponieważ te dwa sprzęty domowe działają głównie w oparciu o jej zużycie.

I to nie koniecznie ze względu na sam koszt zużycia wody – te mnie samą mocno zaskoczyły – zapraszam zatem do lektury tego artykułu!

Pralka

Nieodzowny w obecnych czasach sprzęt w każdym domu, z misją walki ze stertą brudnych ubrań.

Dostępne obecnie pralki zużywają o wiele mniej wody niż wcześniejsze modele. Ponadto posiadają funkcje wspomagające oszczędzanie wody np.

→ dostosowanie jej ilości do wagi wsadu,

→ funkcję krótkiego cyklu,

→ pranie bąbelkowe („air buble”) czyli z użyciem wody wymieszanej z pęcherzykami powietrza,

→ z dyszami do zraszania prania do jej moczenia płukania

→ automatycznego dozowania detergentów w zależności od porcji prania i twardości wody  – co ma wpływ na mniejszą liczbę płukań prania.

Oznaczenie parametru wodooszczędności pralki zawarte jest na karcie urządzenia i określone jako roczne zużycie wody w litrach, z dopiskiem: „Zużycie wody określono na podstawie 220 standardowych cykli pralniczych przy programie do prania bawełny w 60°C oraz 40°C przy wsadzie pełnym i częściowym. Rzeczywiste zużycie wody zależy od sposobu użytkowania pralki.” Oznaczenie to umieszcza się także na etykiecie efektywności energetycznej sprzętu.

Rys. Fragment etykiety na pralce ze wskazaniem jej wodooszczędności.

Metodyka określania wodooszczędności pralki wynika z zapisów rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1061/2010 z dnia 28 września 2010 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla pralek dla gospodarstw domowych.

W przeliczeniu na cykl prania producent podaje także parametr zużycia wody w litrach, ten waha się od 34 litrów (dla najmniejszych oraz najbardziej wodooszczędnych modeli) do około 60 litrów.

Zmywarka

Bardzo pomocny sprzęt – szczególnie w przypadku domów, w których są regularnie  przygotowywane posiłki dla większych rodzin.

Dostępne modele zmywarek posiadają programy, dzięki którym można wskazać stopień zabrudzenia naczyń a co za tym idzie mieć wpływ na ilość zużywanej wody a także funkcję wykorzystania do wstępnego mycia naczyń wody, która pochodzi z ostatniego płukania naczyń w poprzednim cyklu zmywania.

Oznaczenie parametru wodooszczędności zmywarki zawarte jest także na karcie urządzenia i określone jako roczne zużycie wody w litrach, z dopiskiem: „Zużycie wody na podstawie 280 standardowych cykli mycia. Rzeczywiste zużycie wody zależy od sposobu eksploatacji urządzenia”. Oznaczenie to umieszcza się także na etykiecie efektywności energetycznej sprzętu.

Rys. Fragment etykiety na zmywarce ze wskazaniem jej wodooszczędności.

Metodyka określania wodooszczędności wynika z zapisów rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1059/2010 z dnia 28 września 2010 r. uzupełniającego dyrektywę 2010/30/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla zmywarek do naczyń dla gospodarstw domowych.

W przeliczeniu na cykl producent podaje także parametr zużycia wody w litrach, ten waha się od 6 litrów (dla najmniejszych oraz najbardziej wodooszczędnych modeli) do około 20 litrów.

Czas na rachunki!

Moja pięcioosobowa rodzina korzysta z pralki i zmywarki.

Jak już wiemy normy mówią o przeciętnym używaniu zmywarki 280 razy w roku a pralki  220 razy w roku. My zmywamy w zmywarce naczynia raz dziennie, czyli 365 razy w roku, a pralkę nastawiamy 3-4 razy w tygodniu, czyli 182 razy w roku, zatem odbiegamy od norm europejskich 😄

Cena za zużycie wody (wraz z odprowadzeniem wyprodukowanych ścieków) to w tej chwili 11,45zł/m3, czyli 0,01145zł/litr. Oto porównanie rocznych wydatków mojej rodziny na zużycie wody dla sprzętów w przykładowej klasie w odniesieniu do ich pojemności.

Modele dostępnych pralek o średnim parametrze załadunku (tj. 6-7kg) charakteryzują się zużyciem wody:

→ od 34 litrów na jeden cykl  – czyli 182 x 34 x 0,01145 = 70,85zł

→ do 50 litrów na jeden cykl – czyli 182 x 50 x 0,01145 = 104,20zł

Z kolei modele zmywarek o pojemności ok. 10 kompletów naczyń charakteryzują się zużyciem wody:

→ od 6 litrów na jeden cykl – czyli 365 x 6 x 0,01145 = 25,08zł

→ do 11,5 litrów na jeden cykl – czyli 365 x 11,5 x 0,01145 = 48,06zł

Różnica pomiędzy rocznymi kosztami zużycia wody w modelach bardziej i mniej wodooszczędnych jest od razu widoczna, jednak sam koszt nie zwala z nóg.

Jaka więc będzie Twoja decyzja?

Generalnie korzystanie ze zmywarki czy pralki  – w odróżnieniu od ręcznego mycia naczyń czy prania – jest (z punktu widzenia wielkości zużycia wody) dużym krokiem w kierunku jej oszczędzania. Zapewne niedługo zrobię i w tym temacie statystykę!

Niewątpliwie taki sprzęt wybieramy w perspektywie dłuższego okresu czasu.

Wybór najtańszego sprzętu często wiąże się z mniej korzystniejszymi parametrami technicznymi, w tym m.in. klasą energetyczną i zużyciem wody. W tej sytuacji decyzja ta ma znaczenie nie tylko z uwagi na ponoszone koszty na zużyte w czasie jej obsługi media ale przede wszystkim z uwagi na konieczność dbania o zasoby wodne, w taki sposób aby starczyło jej dla wszystkich.

W mojej ocenie - patrząc perpektywicznie - każdy nawet najmniejszy krok związany z oszczędzaniem wody jest ważny! 


Mam do przekazania więcej wodnych przemyśleń, zapraszam do kontaktu i subskrypcji 💙

 

Komentarze

  1. Dziękuję za cenne informacje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zobacz sobie ofertę serwis agd kartuzy. Gdyby zepsuł się wam sprzęt AGD w domu to zdecydowanie warto się do nich zgłosić zamiast kupować nowy sprzęty. Sporo na tym zaoszczędzicie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście same urządzenia które wykorzystują wodę w naszym domu są ważne, ale jak dla mnie również wykonanie odpowiednich instalacji wodnych jest istotne. Bardzo fajnie, że hydraulik http://hydraulik.wroclaw.pl/ zna się na rzeczy i bez problemu wykonał mi wszelkie podłączenia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na to jak dobrze są umyte naczynia wpływ ma nie tylko sama zmywarka ale i środki czystości jakie do niej używamy, głównie tabletki. Wiecie, że można stosować takie ekologiczne? Znalazłam na https://ludwikekologiczny.pl/ludwik-ekologiczne-tabletki-do-zmywarek/ odpowiednie, mają bezpieczny skład a dzięki nim można pozbyć się każdego tłuszczu z naczyń. I to nawet w niższej temperaturze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja sobie życia bez zmywarki na pewno nie wyobrażam. Im lepszy model i bardziej energooszczędny tym lepiej. Dlatego z czasem warto pomyśleć o zmianie jeśli ma się już stary model. A jeśli do tej pory miało się zmywarkę w zabudowie to na https://hmag.pl/jak-wyciagnac-zmywarke-z-zabudowy-praktyczny-poradnik/ dowiecie się jak można bezpiecznie wyjąć taką starą zmywarkę aby jej nie uszkodzić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz